AGENCIJA ‘SLAPTOURS’ UVELA JE PANORAMSKE PLOVIDBE ŠIBENSKIM ZALJEVOM NA LEUTU ‘PATALOLE’

Pogled koji ostavlja bez daha

Piše: Branimir Periša

Welcome aboard! – srdačno zaželi Goran Ikač dobrodošlicu svakom putniku na ulasku u brod, a damama prihvati ruku. Motor 12-metarskog leuta “Patalole”, vezanog za ponton pred šibenskom Carinarnicom, već prede i za koju minutu zapovjednik Zoran Baranović okrenut će timun udesno, Goran će molati cime i jednosatna panoramska plovidba šibenskim zaljevom i Kanalom sv. Ante može početi.

To je dobrodošla novost u turističkoj ponudi grada koji se u posljednjim godinama svijetu otkriva u svoj svojoj ljepoti postajući sve poželjnijim odredištem za odmor. Baranović i Ikač posada su ovog nedavno obnovljenog leuta – oldtimera izgrađenog na Korčuli 1953. godine. Na rivi pred Carinarnicom potencijalne putnike animira Snježana Ikač, Goranova supruga, a kad se “Patalole” napuni putnicima, pridruži im se i Silvana Slavica, turistička vodička agencije “Slaptours”, koja u suradnji s Ivicom Bezićem sa Šolte, vlasnikom “Patalole”, stoji iza ovog, kad je Šibenik u pitanju, pionirskog posla u posljednjih čak više od stotinu godina.
– Napominjemo putnicima da istodobno putujemo i kroz vrijeme, jer je ovakve panoramske plovidbe gotovo istim ovakvim leutom početkom prošloga stoljeća uveo legendarni šibenski gradonačelnik Ante Šupuk. Isti onaj koji je drugi u svijetu, odmah nakon Nijagare, na Krki vizionarski izgradio hidroelektranu i u Šibenik, kao u prvi grad u Europi, uveo električnu javnu rasvjetu – govori Goran Ikač dok ćakulamo na palubi “Patalole” čekajući da je ispune putnici na ovoj malenoj điti nakon koje se nitko na kopno ne vraća ravnodušan, kako su istaknuli naši domaćini.

Priča o ‘Hitlerovim očima’

– Tu, pred nama leži povijest grada koji je samo prije nekoliko godina bio toliko dešperatan da mu je jedna udruga priredila pravi pravcati pokop na najpoznatijem gradskom groblju – govori Zoran Baranović, inače zaljubljenik u tradicijske brodove i skiper na jedrilicama, a bio je i član posade prve viške falkuše na Festivalu mora i mornara u francuskome Brestu 2008. godine.
– Ako je Šibenik tada bio mrtav – dodaje – danas sigurno više nije, jer postoji vizija. Buđenje je polagano, ali je tu, vidi se na svakom koraku, pa tako i na uvođenju ove panoramske plovidbe, jer je obilazak kanala i uplovljavanje u šibensku luku svakako jedinstven doživljaj čak i nama koji smo ovdje rođeni.
Bilo je samo pitanje dana kada će se netko dosjetiti ponuditi i ovakvu đitu morem, s razgledanjem marine za megajahte i novog hotela u Mandalini, plovidbe uz šetnicu i pustinjačku špilju s kapelicom sv. Ante do Tvrđave sv. Nikole, jedne od najljepših takvih fortifikacija na Mediteranu s pogledom na Jadriju i živu povijest kupališne kulture na našoj obali. O svemu tome stručno i s mnogo podataka govori im Silvana Slavica, a i mi se uključujemo predstavljajući naš Šibenik u najboljem svjetlu – objašnjava Baranović. Reakcije gostiju vrlo su povoljne, osobito kad im spomenu da će se u uvali Minerska na šetnici za koju godinu otvoriti pomorski muzej, a vrlo im je zanimljiva i priča o “Hitlerovim očima”, morskom tunelu prokopanom u živoj stijeni Kanala sv. Ante u koji je njemačka mornarica sklanjala svoje brodove štiteći ih od savezničkog bombardiranja iz zraka.

Jedinstven spoj mora i rijeke

Nakon ulaska u kanal slijedi plovidba do Martinske, gdje je nekad bilo poznato šibensko kupalište, a poseban je doživljaj kad dvaput tjedno voze za Slapove Krke, gdje putnike “Patalole” u Skradinu preuzima brod nacionalnog parka i vozi ih uzvodno, pod slapove. Turisti su oduševljeni tim spojem mora i rijeke, a Goran Ikač kaže:
– Zna biti namrgođenih lica prilikom ulaska u brod, jer supruga želi đir, a mužu se baš i ne ide, pa pristaje teške volje… Ali nakon završetka plovidbe iz broda nitko ne izlazi natmuren – sva su lica ozarena.
– Promoviramo također i šibenske privatne iznajmljivače, a i oni svojim gostima preporučuju ovu našu turu šibenskim zaljevom i kanalom. Mislim da ubuduće ima prostora za još barem nekoliko sličnih brodica koje bi plovile šibenskim zaljevom i vjerujem da će mi vrijeme dati za pravo – napominje Zoran Baranović.