Cetina, jedna od najdužih i najljepših hrvatskih rijeka, u posljednje se vrijeme ustoličila kao nezaobilazno mjesto na putnom itineraru onih gostiju koji odmor vole provoditi – aktivno.
A kako i ne bi kad njezina 102 kilometra nude užitak u brojnim adrenalinskim aktivnostima, od dobrog starog raftinga po kojem je postala prepoznatljiva, pa do uzbudljivih noviteta poput atraktivnog zip linea. Cetina je zato s punim pravom postala pravi turistički hit za domaće i strane goste – kaže namJoško Stella, direktor Turističke zajednice Splitsko-dalmatinske županije.
– Gostima željnim aktivnog odmora svakako godi i blizina grada Omiša, koji se smjestio na gotovo idealnom položaju između Splita i Makarske, a koji osvaja jedinstvenom kombinacijom mora, rijeke i planine – govori Stella.
Zanimljivo je da se Cetinu, sve više vezanu uz razvoj avanturističkog turizma, smatra još uvijek nedovoljno istraženom. Ni sama etimologija njezina imena nije pouzdano određena, a dvije dominantne teorije pripisuju titulu imenodavaca prvim Hrvatima, koji su joj nadjenuli ime prema poljskoj rijeci Cetyini, odnosno plemenu Delmata, koji su je nazvali Kentona. S osam izvora, obalama i okolnim padinama, služila je kao stanište ljudi u raznim epohama, a njenu iznimno važnu ulogu u životu lokalnog stanovništva pokazuju i brojna arheološka nalazišta od vremena rimskih legionara i Ilira pa sve do srednjovjekovnih bitaka.
Cetina je inspiracija za mnoge umjetnike, a uz to ovu kršku ljepoticu cijene i u filmskoj industriji. Njezin impresivan krajolik zapazili su velikani filmske industrije, pa se šezdesetih godina proteklog stoljeća, u području od ‘tisnih stina’ do Radmanovih mlinica, nakratko preselila i na filmsko platno, za potrebe snimanja 10 filmova o Winnetou.
Čarobni ambijent
Što reći o raftingu i biti originalan? To je možda najteže, no svatko tko se makar jednom spustio bilo kojom rijekom zna da je osjećaj fantastičan, a svaki gost odmah pri izlasku zna kako će se rijeci i raftingu vratiti što prije.
-Iako je Cetina nedvojbeno zanimljiva i s kulturno-povijesnog gledišta, upravo su atraktivni adrenalinski sadržaji pravi magnet za goste. Mnogima nije teško uputiti se ni sa znatno udaljenih lokacija kako bi uživali u mirnoj vožnji rijekom, čarobnom ambijentu Radmanovih mlinica, ili pak ‘letjeli’ nad riječnim kanjonima pomoću čelične užadi – govori Stella. U ovakvom obliku odmora podjednako guštaju domaći i gosti, pa su strani travel portali puni objava u kojima je zvijezda ponude aktivnog odmora cetinskog kraja – rafting.
-Umješni domaćini omogućili su gostima, kako kažu, savršeno rafting iskustvo u trajanju od 3-4 sata, u kojem je baš sve bilo na vrhunskom nivou: od brze organizacije prijevoza, visoko personaliziranog pristupa i osjećaja sigurnosti zahvaljujući ljubaznim i spretnim vodičima, pa do uzbudljivog posjeta skrovitim pećinama, plivanja u osvježavajućoj i nevjerojatno bistroj riječnoj vodi i drugih nezaboravnih trenutaka, zabilježenih i iskusnim okom profesionalnog fotografa. I dok je rafting neizostavan odabir istinskih ljubitelja adrenalina, ništa lošije nije prošao ni canyoning. Osim čudesnih reljefa u obrađenim stijenama i zanimljive igre vode i kamena koja stvara dojam pravog pravcatog Jurrasic parka – samo bez divovskih gmazova iz Zemljine prapovijesti! – gostima je u najljepšem sjećanju ostalo i vodstvo iskusnih vodiča, koji ulijevaju sigurnost te raspolažu brojnim interesantnim informacijama povezanima uz rijeku i njenu okolicu.
Zip-line
Uza sve ove mogućnosti, za posebnu atrakciju već nekoliko sezona slovi i famozni zip-line, prava poslastica za goste koji preferiraju razgled očaravajućeg krajolika – iz ptičje perspektive! Naime, riječ je o adrenalinskoj zabavi čiji se sudionici, osigurani pojasom, spuštaju kroz kanjon pomoću čelične užadi ukupne dužine od oko 2100 m. Avantura također uključuje obuku i kratku šetnju prirodom, a ovisno o veličini grupe, pruža i do 3 sata nezaboravnog doživljaja u prirodi, za koji pršte pohvale na svim svjetskim jezicima.