Uređena tvrđava s neponovljivim pogledom te brojna događanja i bogata povijesna baština, a istovremeno mir i tišina učinili su Klis izuzetno privlačnim mjestom koje svakako valja posjetiti.
To je misto, na petnaest minuta vožnje od Splita, a iz mista se vidi cili svit. Tako o Klisu govore njegovi mještani, čiji su preci živjeli na Klisu stoljećima prije, a tako o Klisu govore i turisti kojih je u općini nadomak Splita sve više.
Zato nije čudno što Klišani svoje misto nazivaju Klis – ključ Dalmacije, jer upravo se s tog mjesta pruža jedinstveni pogled na dalmatinski obzor. Zadovoljan je ovim turističkim procvatom Jakov Vetma, načelnik općine Klis, ne skrivajući ponos zbog svih mještana koji su zadnje dvije godine pridonijeli da kliška zvijezda sjaji na turističkom nebu Dalmacije.
– Moramo svi biti zadovoljni jer naš Klis s pravom nosi naziv ključ Dalmacije, odavde se pruža velebni pogled na cijeli splitski akvatorij, a drugom stranom zalazi u Dalmatinsku zagoru, polagano otkriva svoju stoljetnu baštinu i netaknutu prirodu te nudi turistima užitak u istinskom miru. Turizam se u ovome području razvija umjereno i kontinuirano, zahvaljujući suradnji svih i mi smo primjer da možemo samo zajedno, nikako podijeljeni – kaže Vetma.
Simbol otpora
Općina Klis, za one koji ne znaju, nalazi se na samo 15 minuta od obale i grada Splita, a od autoceste je udaljena svega 5 minuta, što je čini idealnim mjestom za odmor uz pristupačnost svim poznatim atrakcijama, kulturno-povijesnim znamenitostima, nacionalnim parkovima i izletištima. Teško je nabrojiti što se sve nudi u ovim kliškim prostranstvima, no krenut ćemo od onog najvišeg, najpoznatijeg vrha, Kliške tvrđave i to s razlogom; Kliška tvrđava je najpoznatiji simbol hrvatskog otpora u vrijeme prodora Turaka.
– Klis je u 9. stoljeću bio sjedište hrvatskih knezova i kraljeva Trpimirovića, te je u tom svojstvu bio hrvatski glavni grad. Srednjovjekovni Klis sjedište je uskoka, hrvatskih boraca protiv turske i mletačke najezde, a zbog svoga istaknutoga položaja dugo vremena je odolijevao naletima osvajača. Tvrđava očarava posjetitelje bedemima, kneževom palačom, crkvom sv. Vida (džamija u vrijeme otomanske ere), bastionima, kulama te impresivnom muzejskom zbirkom srednjovjekovnog oružja. Posjetitelji kliške tvrđave imaju priliku okušati se u srednjovjekovnim igrama poput streličarstva, mačevanja i bacanja koplja – nabraja Vetma što se sve može doživjeti na Kliškoj tvrđavi, a itekako podsjeća na hrvatsku povijest.
Moderno doba spojilo je Klišku tvrđavu s modernom tehnologijom pa se ovo znamenito zdanje proslavilo i kao poprište snimanja megapopularne serije “Game of Thrones”, čime se samo potvrđuje povijesna važnost i ljepota ove utvrde.
– Ima mnogo onih koji pitaju mogu li doći tamo gdje su se snimale “Igre prijestolja”, pa neka dođu i vide ovu ljepotu i za uspomenu imaju snimku s Tvrđave – kaže Vetma.
Sat povijesti
Nakon “sata hrvatske povijesti” uvijek se može naći vrijeme za odmor i rekreaciju, a tu svaki putnik-namjernik može birati po svom ukusu; od šetnje do trekkinga i biciklizma kroz netaknutu prirodu, gdje su na svakom uglu povijesne gomile i crkvice koje stoljećima oplemenjuju krajolik. Područje općine Klis obiluje biciklističkim stazama koje se sustavno nadopunjuju i spajaju u mrežu biciklističkih staza cijele Zagore.
Također, uvijek ima mjesta za razne biciklističke i trekking utrke, čiji je broj u stalnom porastu jer je prepoznat kao poželjan oblik aktivnog turizma. Gdje je turizam, tu je i onaj avanturistički, a za to je Klis pravo mjesto.
– Poseban doživljaj za ljubitelje slobodnog penjanja nudi Markezina greda, s približno 90 smjerova, od kojih je 10-ak višedužinaca, a ostatak otpada na sportske smjerove, dok najduži smjerovi dosežu i do 40 metara.
Nije uopće loše, gore vam ima zraka, lip je pogled, a kad zapuše bura lipše je nego u gradu, kažu nam u Splitu o Klisu, pa ne čudi što mnogi nakon Splita za mjesto stanovanja biraju Klis.
Kliško ljeto i uskoci
Općina Klis godišnje organizira razne manifestacije, među kojima se ističe Kliško kulturno ljeto s koncertima, izložbama, predstavama, ali i Uskočki boj – posebna atrakcija koju organiziraju Kliški uskoci te svake godine okupi tisuće posjetitelja.
Aspekt koji nije toliko poznat javnosti, a kojim obiluje ovo područje odnosi se na stoljetnu crkvenu arhitekturu, desetak crkvica čija osebujna povijest govori o ovom području kao predziđu kršćanstva. Upravo taj, zagorski dio općine koji čini jedan dio Dalmatinske zagore, osebujno je prirodno prostranstvo koje je prepoznato kao područje pogodno za izgradnju privatnih vila s bazenima za one turiste željne netaknute prirode i mira. Tradicija i moderno doba spojili su se u Klisu jer se tu njeguje ojkavica – tradicionalna pjesma koja je od 2010. godine pod zaštitom UNESCO –a, a Prugovo je lani bilo mjesto 5. sabora ojkavice.
Govoriti o Klisu, a ne govoriti o janjetini bilo bi nezamislivo, a osim po svojoj izuzetnoj janjetini s ražnja, Klišani će vam uvijek rado ponuditi i stara kliška jela – sočivo i uljenak. A tek kad dođe sveti Roko, zaštitnik Klisa, 16. kolovoza, bit će ića i pića za sve, a ove godine i prvi put – kliški arambaši.